naše "holandská mise" - Národní výstava Nuland 13.-14.11.2010

02.12.2010 21:00

...jak jsme avizovali, jeli jsme se podívat na výstavu do Holandska, abychom viděli, jak to chodí ve světě, posbírali zase pár zkušeností, popovídali si s chovateli a známými, se kterými se normálně nepotkáváme a v neposlední řadě také abychom se setkali s našimi španělskými přáteli - pánečky naší Berný a samozřejmě abychom si ji pomazlili  :-)

Také jsme s sebou brali jedno z našich štěňat Bailinta - Geryho. Páníci chtěli vědět, jak by na takové výstavě obstál, i my jsme byli zvědaví a když bylo mezi psy v jeho kategorii místo, říkali jsme si "proč to nezkusit". Nakonec páníci jet nemohli, ale svého miláčka nám svěřili. Nejeli jsme ani tak pro úspěch, jako pro zkušenost. Bylo nám předem jasné, že Gery je moc mladý a "nehotový", a že s jedinci nejlepšími v Evropě zatím nemůže soupeřit. Nemá sice žádnou vadu, má krásnou velikou hlavu s pěkným klabonosem, ale má velmi štíhlou postavu mladého puberťáka a ta ho nemohla dostat na přední místa. Doufali jsme, že dostane alespoň známku V, ale naše sny se rozplynuly ještě než jsme vyjeli z rebubliky...Gery měl zase své kulhavé období a bylo hodně znát, že si ulevuje i v pohybu. Možná jsme ho měli nechat doma, ale chtěli jsme risknout, že bude v pořádku - nebyl a "dobře nám tak" :-)

Známku jsme obdrželi jen VD, dílem, že kulhal, dílem, že nebylo jednoduché ho vystavit, protože jsme šetřili jeho nohu, aby byl raději v klidu a nezatěžovali ho a to způsobilo, že jeho už tak divoký temperament a přemíru energie nebylo tak snadné zkrotit a i když opravdu vystavování poctivě trénoval a uměl, v akci, mezi psy to byla spíše ostuda. Chtěl si hrát, skákal jako oslík, pak ho to nebavilo a chtěl ležet nebo utéct ... prostě, nemůžeme se zlobit na nikoho, kdo by řekl, že s takovým oslem tam nemáme co dělat :-) 

Ale zkusili jsme to a jsme rádi i tak.

Jinak bylo k vidění mnoho krásných psů a vše bylo až na pár nedokonalostí bezvadně zorganizováno.( trochu ostuda pořadatelů, že nevědí jak má správně viset česká vlajka!! - nápravu pohotově sjednal náš pan K. a tímto mu za to dík.).. prostě stálo to se zůčastnit, vidět, slyšet...

      Co se sobotní klubové výstavy týče, trochu nás udivilo, že prostory k vystavování byly celkem malé - ne větší, než na běžných výstavách  - a při obsazenosti tříd ( i hodně přes třicet psů ), bylo opravdu málo místa, psi byli rozděleni na  části a dle našeho názoru ani tak nebylo příliš prostoru, hlavně pro pohyb. Také bylo dost složité fotografovat pro ty, kteří neměli opravdu dobrý foťák s přídavným bleskem, protože světlo z lustrů a lamp bylo sice krásné, vytvářelo atmosféru pohodlí a luxusu, ale na dobré osvětlení prostě nestačilo. Takže když se připočítá nedostatek místa ( pokud člověk neměl drzost a nevlezl do kruhu ), málokdy  mohl vyfotit psa v postoji  a samotného. 

Organizace nedělní Národní soutěže se nám líbila jen málo, uměli bychom si představit lepší systém. Při tomto posuzování byli nastoupeni všichni psi ve své třídě najednou ( a bylo jich skoro vždy přes dvacet ) a každého psa ohodnotili tři rozhodčí jdoucí hned po sobě. Trvalo to velmi dlouho, a kdo ze psů nebyl výstavní matador, brzo polevil v "práci", nudil se, chtěl si hrát, snažil se polehávat atp. Ti psi, kteří jsou zvyklí na jednoho rozhodčího "a konec", byli trošku zmatení, když byli posouzeni jedním, pak to stejné druhým a třetím, pak se dlouho čekalo, až část posouzení proběhla i u ostatních a pak další kolo, kdy se posuzovalo něco jiného ... možná by bylo lepší psy trošku "zaměstnat"  ( i pro diváky trošku oživit ) třeba tím, že by každý rozhodčí komplet ohodnotil skupinku, ta by se přesunula k dalšímu, prostory by k tomu byly velmi vhodné... ale to je náš názor, možná, že toto je prověřený systém a jiné, třeba dříve vyzkoušené, se neosvědčily. Je pravda, že všichni,  jak psi, vystavovatelé i diváci měli perfektní zázemí, vše dobře připravené, nazdobené a celá akce byla na špičkové úrovni.

         Na závěr ještě zmíníme, že bylo moc fajn vidět  Berný. Vyrostla z ní mladá elegantní fenečka a co jsme slyšeli o její povaze...můžeme být jen spokojení.  Jen nás trošku mrzelo, že nás nevítala jako dříve ...očima visela na svojí španělské "mamince"  a nejvíce prý miluje malou dcerku páníků. Takže se námi příliš nepomazlila, ale jsme rádi, že se má moc a moc dobře a že jsou s ní spokojení. ( Na sobotní klubové výstavě Berný získala "jen" známku V, bohužel, ještě je mlaďounká, nehotová a tak se na přední místa nedostala )

Popovídání s Estebanem a Mariíí bylo velmi milé, strávili jsme spolu spoustu času a seznámili jsme se i s částí jejich psí smečky ( s čubinkami Megan - ta mi učarovala - a malinkou Pinky ).  

Také bylo příjemné si popovídat s jinými chovateli... zkrátka, shrnuto a podtrženo - bezva výlet za zkušenou a už se těšíme na další podobný. 

       

 

 

 

 

© 2008 - 2013 Nature of Unique

Vytvořeno službou Webnode