Pro nastávající majitele štěňátek, kteří nejsou tak znalí jak krmit, hledají radu a možná si ani neuvědomují některé důležité aspekty ve výživě štěňat jsme připravili pár rad a tipů čeho se vyvyrovat a co určitě neopomenout.

Jsou to námi odzkoušená doporučení, možná se setkáte s jinými radami jiných chovatelů, pravděpodobně nebude mnoho z nich souhlasit s vyoučením jakékoliv jiné mléčné stravy, než je mléko od matky-feny, někdo krmí od odstavu rovnou granulemi, někdo jimi vůbec nekrmí....

Je tedy na vás, co si vyberete a jak budete krmit, dá se ale říci, že toto desatero obsahuje základní pravidla, která když budete dodržovat, jistě nic nepokazíte.

 

 Destaro výživy štěňat

  1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes. – potřebuje mnoho energie na růst a hry, také musí být strava nezávadná, organismus malých štěňat se ještě neumí vyrovnat např. s plísní či hnilobou potravy.
  2. Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt. – cokoliv zkoušíte nového, nebo převádíte-li na novou stravu, vždy pozvolna a tak, že postupně do stávající stravy přidáváme díly nové stravy. Nahrazování starého novým provádějte cca týden.
  3. Stěně má malý žaludek, proto je nutné krmnou dávku rozdělit na několik porcí. – od nás jsou štěňata zvyklá dostávat krmení po cca 4 hodinách. Od půlnoci do osmi ráno mají jen granule a vodu. Četnost krmení je značně individuální záležitost, my doporučujeme krmit 4x denně, časem postupně snížit na 3xdenne, kolem 1 roku 2x denně a pak jen jednou. ( i když našim fenám občas dáváme i snídani, jednak nemají hlad přes den a pak večer nežerou jako „o závod“, také málo časté krmení „nutí“ organismus některých psů (podobně jako je tomu u lidí) k hromadění zásob tuku.
  4. U štěněte je nutné dodržovat pravidelný čas krmení. – přibližně se snažte o dodržení doby, předejdete tomu, že se štěňata z hladu přežerou a budou zvracet.
  5. Potrava pro štěně by měla mít pokojovou teplotu.
  6. U štěněte je nutné pravidelně kontrolovat hmotnost a přírůstky. – po 7-8 týdnu jsou přírůstky cca kilogram týdně, není to ale pravidlem, každý pes je jiný a tak někdo naroste jako malý někdo později. Všeobecně platí, že pokud je pes spokojený, vypadá „normálně“, netrpí zažívacím problémy a nebo není nemocný, je vše v pořádku.
  7. Vždy, než se rozhodnete štěněti podat jakýkoliv vitamínový nebo minerální přípravek, poraďte se s veterinářem. V kvalitním krmení - speciálním pro každý věk - jich je dostatek, snadno může dojít k předávkování a to může štěněti ublížit.  – je potřeba hlídat vápník, jednak je potřeba na růst kostí a zubů, ale i pro stavění uší. V době přezubování se mnohdy doporučuje podávat preparáty s vápníkem, vždy si podrobně přečtěte příbalové letáky a nebo raději proberte podávání s veterinářem, pole toho, jak krmíte, vám poradí nejvhodnější preparát. Nikdy nedávejte více, než se doporučeno.
  8. Kravské mléko není vhodnou součástí výživy štěňat. Organizmus psa ztrácí po odstavu schopnost štěpit mléčný cukr a výsledkem mohou být zvracení nebo průjmy.  – místo mléka se dává bílý jogurt, tvaroh, kysaná mléka či podmáslí. Podle nejnovějších průzkumů by ale psi neměli dostávat vůbec bílkovinu kravského mléka, už od dob odstavu. Záleží na vás, čemu budete věřit, je ale pravda, že mléčné výrobky způsobují v trávicím traktu tvorbu hlenu, který potáhne sliznici a tím brání správnému vstřebávání živin. ( Pokud je váš dospělý  pes zvyklý a nevadí mu to, asi nelze úplně zamítnout takto mu stravu občas zpestřovat, pokud ale mívá zažívací problémy, všechno, co obsahuje mléčnou bílkovinu z jídelníčku vyřaďte ) Štěně je lepší na kravskou bílkovinu vůbec nezvykat.
  9. Po jídle nechte psa vždy odpočívat.  – sice bulíci nejsou náchylní k torzi žaludku, ale stát se to může. Platí pravidlo, že po žrádle dopřejeme psu minimálně dvě hodiny klid.
  10. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva výkalů, nadměrné pití nebo výrazná změna k jídlu, vždy konzultujte s veterinářem. –pokud štěně dostane průjem či začne zvracet nasaďte hladovku. ( malému štěněti vynechejte 1-2 jídla a pak dietu ) Na pití čistou vodu, je dobré ve vodě rozpustit rehydratační prášek ( např. Royal Canin Rehydration support ) na doplnění minerálů a zmírnění obtíží vzniklých dehydratací, která postupuje rychle a na níž jsou všechna mláďata velice náchylná. Po cca 24 hodinách ( nebo i dříve ) začít s krmením buď speciálními granulemi ( doporučujeme veterinární směsi od Hill´s ) nebo rýži s vařeným libovým kuřecím (dietním - krůtím, králičím atd. ) masem. Pokud se vše upravilo, postupně přidáme vařenou či  dušenou mrkev a pomalu přejdeme k běžnému krmení. Pokud se po prvním krmení stav opět zhorší, kontaktujte veterináře. Pokud je ve stolici či zvratcích krev, kontaktujte veterináře co nejdříve.

 

© 2008 - 2013 Nature of Unique

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode